arama

Bireysel Kariyer Danışmanlığı Süreçleri ve Nasıl Olunur

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • Beğen (1 votes, average: 1,00 out of 2)
    Loading...

Bireysel Kariyer Danışmanlığı Süreçleri ve Nasıl Olunur

Bireysel kariyer danışmanları, kariyer planlamaları konusunda kararsız kalan adayları ilgi ve becerilerine göre iş alanlarına yönlendirir ve buradaki faktörler hakkında bilgilendirmelerde bulunarak adayı o iş alanına hazırlayan uzmanlardır. Toplumsal ve ekonomik alanda yaşanan gelişmeler bireysel kariyer danışmanlığı ve mesleki rehberliklerden yardım alımını zorunlu hale getirmiş ve kararsız adaylar için önemli bir referans haline gelmiştir. Peki, kariyer danışmanlığı nasıl yapılır? 

Kariyer Danışmanı Nasıl Olunur? 

Bir kariyer danışmanı da öncelikle en az belli bir alanda uzmanlaşmalı ve kendini geliştirmiş olmalıdır. Bunun yanında felsefe, psikoloji, sosyoloji gibi alanlarda engin bir bilgi birikimine sahip olmalıdır. Ayrıca bireysel kariyer danışmanlığı öğrenci koçluğuyla karıştırılmamalı ve her yaştan kişiye yardımcı olduğu ve destek sağladığı bilinmelidir. Ayrıca kariyer danışmanı olmak isteyen bireyler, kariyer danışmanlığı sertifika programına katılarak kendilerine yöntemler geliştirebilir. 

Kariyer Danışmanı Teknikleri 

Kariyer Danışmanlığında bireylerin kariyer gelişimlerinin çeşitli evrelerindeki sorunları ele alarak bununla ilgili yeni kuramsal yaklaşımlar geliştirilir. Kariyer danışmanı ilk olarak danışanın meslekleri tanımasını, onlar hakkında bilgilenmesini ve kendi özelliklerini tanımaya sevk ederek iç görü kazanmasını sağlar. Danışanın ilgili olduğu etkinlikleri tespit ederek o alanlarda ne kadar deneyimi olduğunu tespit eder. Danışanın bu etkinliklerin ne kadarını kendi başına ne kadarını başkalarıyla yaptığını öğrenmeye çalışır. Ayrıca kariyer danışmanlığı yüksek lisansı programlarından da eğitim alınabilir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER