arama

İzlanda Hakkında Hiç Bilinmeyenler ve Rehber

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • Beğen (1 votes, average: 1,00 out of 2)
    Loading...

İzlanda Hakkında Hiç Bilinmeyenler ve Rehber 

İzlanda hakkında bilmediğiniz 7 şey İzlanda’ya bakış açınızı değiştirebilir. İzlanda, çok da uzak olmayan bir tarihte Danimarka’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden bir ülke. Ülkede 200 civarında volkan bulunuyor ve bunların %30’u aktif durumda. Günde 12 bin civarı gerçekleşen tehlikesiz depremler oluşmakta ancak evlerin hepsi depreme dayanıklı. Gulfoss Şelalesi‘de 32 metre yükseklikten düşen İzlanda’nın en büyük şelalesi konumunda. 

İZLANDA HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 7 ŞEY 

1. BUZULLARIN KRALİÇESİ 

İzlanda, dünyanın refah seviyesi en yüksek yedinci ülkesi olarak gösteriliyor. 

2. İZLANDA YOLLARI 

İzlanda, yollarının yüzde 45′i asfalt kaplanmamıştır. Çünkü volkanik ve tektonik yapı asfalt yolları kısa sürede kullanılmaz hale getiriyormuş. Eğer giderseniz sonra ülke fakir mi asfalt bile yapmamış demeyin. 

3. ÖZGÜR WİLLY 

Ünlü film yıldızı sevimli balina “Özgür Willy” film çekimleri sonrasında doğaya uyum sağlama dönemi tamamlanınca İzlanda sahillerinde denize bırakılmış. 

4. İZLANDA’ DA SOYADI YOK 

İzlanda’ da kimsenin soyadı yok. Adından sonra filancanın “oğlu ya da “kızı” ibari konuyormuş. Telefon defterine bakmaya gelince ortam çok karışıyor olmalı. 

5. İZLANDA’ DA YAŞAYAN TÜRKLER 

İzlanda’ da yaşayan Türk sayısı 150 civarında. Ülke en fazla Polonyalı göçmen almış. 

6. İZLANDA KAPLICALARI 

Blue Lagoon, mavi göl veya mavi lagün; Reykjanes bölgesindeki Grindavik Köyü‘ nde bulunan dünyaca ünlü bir kaplıcadır. 37 – 39 derece arasında değişen sular, Silis ve Sülfür bakımından zengindir. 

7. İZLANDA BİTKİ ÖRTÜSÜ 

Bir zamanlar İzlanda ağaçlarla kaplıymış. Ya volkanik hareketler ya da Vikinglerin ağaç tüketimi ormanları bitirmiş.