arama

Uruguay Montevideo’da Yaşam Rehberi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • Beğen (1 votes, average: 1,00 out of 2)
    Loading...

Uruguay Montevideo’da Yaşam Rehberi 

Kompakt ve keyifli bir kent olan Montevideo; planlı bir yapılaşmaya sahip, iyi bir altyapısı olan, az nüfuslu güzel bir şehir. Sakin yaşam ve huzur arayanlar için birebir. Şehrin içinde bulunan güzel plajından denize girilebiliyor. Sahil boyunca bisiklet süren, koşu ve spor yapan kişilere sıkça rastlayabilirsiniz. 

Diğer Güney Amerika ülkelerine ve kentlerine nazaran, Montevideo‘ da güvenlik iyi durumda ve sokaklar rahatça dolaşmaya müsait. Uluslararası yatırımlara açık olan Uruguay, liberal bir ekonomiye sahip. Latin Amerika’nın İsviçre’ si olarak isimlendirilen ülkenin finans sektörü güçlü. Montevideo ise Uruguay’ın başkenti olarak zengin konumda ve her geçen gün daha da gelişmekte olan bir kent. 

Arjantin ve Brezilya arasında yer alan ülke tarihi geçmişleri sebebi ile her iki komşusundan da etkilenmiş durumda. Fakat ikisi arasında daha çok Arjantin’ e benzerlikler sergiliyor. Pek çok ürün Arjantin’ den geliyor. Güney Amerika’nın ünlü çayı olan “Mate Çayı”nın yapıldığı mate içeceğini Montevideo‘da da adım başı görebilmeniz mümkün. Tadı yeşil çayı andıran ve ondan biraz daha acı olabilen bu çayı denemekte fayda var. Düzenli tüketimde yağ yakıcı ve kilo verici özellikleri gözlemlenebiliyor. 

Bir Dağ Görüyorum 

Montevideo” isminin anlamını açıklayan en az iki değişik görüş vardır: Birincisi Portekizce “Monte vide eu” (Bir Dağ Görüyorum)dan geldiği yönündeyken, ikincisi de İspanyolca “Monte VI De Este a Oeste” (Doğudan batıya altınca dağ) dan geldiği yönündedir. Şehrin tam ismi ise, San Felipe y Santiago de Montevideo‘ dur. Latin rüzgarlarının estiği Güney Amerika‘ da herkesin anne ve babasının soy isimlerini alarak kendi çift isimleriyle toplam 4 adı olması gibi kentlerin, dağların, binalarında birden fazla adı bulunuyor, oraya gittiğinizde ilk başlarda bu size çok yorucu gelse de zamanla alışıyorsunuz hatta hoşunuza bile gidiyor. Çünkü İspanyolca’nın telaffuzu çok keyifli birkaç harf dışında okunması da kolay.